Projektijuhtimine tähendab sisuliselt peatöövõttu alates eelarve koostamisest kuni maja võtmete kättesaamiseni. Hoone rajamine algab kinnistu valimisest ja ostust. Kui asukoht valitud ning olemas esmane nägemus majast, on mõistlik erinevate võimaluste, materjalide ja teenusepakkujate virvarris orienteerumiseks mõelda projektijuhi palkamisele.

    Projektijuht on ideaalne valik inimesele, kes soovib ehitada maja, kuid ei ole ehitusega kursis või kel pole piisavalt aega oma töö ja tegemiste kõrvalt lisakohustustega tegeleda.

    Miks kasutada majaehitusel projektijuhtimise teenust?

    Sarnaselt nagu tuntud ehitusfirmad Nordecon, Merko või YIT osutavad riigile või juriidilistele isikutele suurte objektide puhul peatöövõtuteenust, on eraisikutel võimalik palgata samuti oma projektijuht, kes aitab otsustada, jälgib ehituse kulgu ja ajab vajalikud paberid korda.

    Projektijuht abistab maja projekteerimisel, suhtleb omavalitsuse, ehitajate ja ehitusjärelevalvega, tegeleb lubade taotlemisega, koostab reaalsed pakkumised, aitab ehitusfirmad tööle palgata ning teha otsuseid materjalide ja muude valikute kohta, juhib erinevaid töid – ühesõnaga teeb kõike seda, mida muidu peaks tulevane majaomanik ise.

    Projektijuhti võib palgata kogu objekti valmimise ulatusest ehk sisuliselt mõõdistusest kuni kasutusloa saamiseni, kuid võib ka appi kutsuda teatud etappidest ülesaamiseks. Näiteks kui tellija tahab projektijuhtimist ainult üldehitustööde teostamiseks, kuid otsustab sisetööd ise teha, saab see ka niimoodi lepingus fikseeritud.

    Projektijuhi palkamiseta võivad maja tellijat ähvardada nii mõnedki ohud, millest levinuim on ehk pakkumiste seast vale, ainult hinnast lähtudes valiku tegemine. See juhtub siis, kui ei saada aru või ei leita aega süveneda pakkumise sisusse ja vaadeldakse vaid lõpphinda.

    Teine põhilisem viga on harilikult tähtaegade venimine. Lepitakse kokku vaid lõpptähtaeg, kuid ei küsita ehitusfirmadelt täpset ajagraafikut. Või kui see on ka esitatud, lastakse ehitajatel endale pähe istuda ega nõuta ajagraafikust kinnipidamist. Kui venima hakkab üks töö, on graafik segi ka teistel, sest on elementaarne, et erinevaid töid teostavad erinevad ettevõtted: üldehitus-, elektri- ja kütte- ja veefirmad, samuti trepi-, mööbli- ning akna- ja ustepaigaldajad. Igaühel neist on oma tähtajad ning nende töö ladus sujumine sõltub projektijuhi kindlakäelisusest.

    Kolmas tüüpviga kogemustega projektijuhi puudumisel on tööde järjekord ning sellest tingituna garantii. Ehitusest väheteadvatel inimesel ja ka erinevate lõikude töövõtjatel on keeruline järjestada ja kontrollida elektriku, torumehe, küttesüsteemide paigaldaja-seadistaja tööd. Seoses sellega võib sattuda küsimärgi alla ka toodete ja tööde garantii.

     
    Kogemustega projektijuht:

    • Aitab teha otsuseid ja valikuid kogu ehituse vältel
    • Suhtleb ehitusjärelevalvega ja vastutab ehituse kulgemise eest
    • Kaitseb tellijat kehva kvaliteedi või ebakompetentsete ehitajate eest
    • Suhtleb ehitajate ja teiste spetsialistidega
    • Hoiab ehitustööde kulgemise graafikus
    • Hoiab kokku tellija aega, raha ja närve


    Kuidas valida usaldusväärset ja kompetentset projektijuhti?

    Esmalt tuleb kindlasti kontrollida kandidaadi töökogemust ja referentse. Ei tohiks häbeneda küsida eelmiste objektide kohta ning soovi kõrval võib võtta ühendust projektijuhi eelmiste klientidega. Või küsida kogemusi tutvusringkonnast. Üks parameetreid projektijuhi põhjalikkuses on kindlasti asjaolu, et ta on alati teadlik, mis objektil toimub, käies objektil vähemalt 1–2 korda nädalas, ning suhtleb tellijaga pidevalt.

    Projektijuhi põhiline ülesanne ehituse ajal on kontrollida täpset tegevust objektil, jälgida, et kõik tehtaks õigesti, ning tagada kommunikatsioon kõigi osapoolte vahel. Hea projektijuht on aus ega varja ka negatiivset, vaid hoiab tellijat kursis, kui kehvasti tehtud tööde puhul on tarvis midagi lammutada ning lasta uuesti teha.

    Iga projekti juhtimise juures on kõige olulisem selle oskuslik juhtimine. Nii ei saa ka kodu sünni juures jätta midagi juhuse hooleks ega suhtuda asjasse pelgalt emotsioonidega. Ja fakt on see, et maja ost koos projektijuhtimisega tagab tellijale parima tulemuse. Kui üks inimene veab projekti algusest lõpuni, siis on see kokkuvõttes suur ajaline ja rahaline sääst nii objekti ehitamise ajal kui ka hiljem remonttööde mõttes. Rääkimata närvikulust. Kes aga soovib ise oma maja ehitamist algusest lõpuni jälgida, peaks arvestama, et projektijuhtimine tuleks oma igapäevasesse päevakavasse sisse kirjutada ning seda kava ka ise järgida.

    Elumajade - palkmajade ehitus ja puitmajade ehitus

    Tule külla
    Paide mnt 9, 80042 Pärnu
    Palume kohtumine eelnevalt kokku leppida

    Kenwalt palkmajade, puitmajade ehitus ja müük

    Kenwalt on turvaline partner